Všeobecná ambulancia pre dospelých - Poliklinika Terasa

Chronické latentné perzistentné infekcie (dlhodobé skryté pretrvávajúce infekcie)

Chronické latentné perzistentné infekcie – dlhodobé skryté pretrvávajúce infekcie je skupina ochorení s netypicky skrytými, dlhodobými, nenápadnými, zavádzajúcimi príznakmi a celoživotnými následkami. V laickej verejnosti sa to najčastejšie spája s chronickým únavovým syndróm, fibromyalgickým syndrómom, fibromyalgiou alebo ako dlhodobé chorobné stavy súvisiace v našich podmienkach najčastejšie s boreliózou, chlamydiózou alebo mykoplazmózou. Existujú totiž aj krátkotrvajúce formy chlamydiózy, boreliózy či mykoplazmózy bez takých ťažkostí, aké sú prítomné pri chronických formách. Pre mnohých laikov je to úplne neznáma skupina ochorení a dokonca ani mnohí netušia, že trpia týmito ochoreniami. Prečo? Lebo diagnostika je veľmi komplikovaná a zavádzajúca aj pre skúsených lekárov. Len dlhšími, dôslednými, komplexnými (holistickými) a analytickými postupmi sa lekár môže dopracovať k presnej a správnej diagnóze. Tieto postupy sú však ťažko uskutočniteľné v rámci štandardných preventívnych prehliadok, resp. v rámci štandardných  vyšetrení zdravotného stavu pacienta pri jeho návšteve v ambulancii praktického lekára. Navyše ani lekári sa donedávna nedokázali zhodnúť v tom, že uvedená skupina ochorení vôbec existuje. Aj v súčasnosti je prístup k diagnostike a správnej liečbe (vedeckej holistickej liečbe) v lekárskych kruhoch stále nejednotný, niekedy dokonca protirečivý, čo prispieva k zavádzaniu, zmätočnému či nesprávnemu postoju pacienta pri rozhodovaní sa pre správnu, a teda účinnú liečbu.   

Najnovšie vedecké poznatky svetových pracovísk zameraných na uvedenú skupinu ochorení upozorňujú na vážnosť situácie a potrebu venovať tejto oblasti oveľa vyššiu pozornosť. Liečba doterajšími štandardnými metódami je neuspokojivá. Iné neštandardné metódy sú síce účinnejšie, niektoré finančne veľmi náročné, ale sú neregistrované na území SR, aj keď používané v iných vyspelých krajinách. Konzervatívne orientovaní lekári nie sú zástancami neštandardných liečebných metód a tým, že v populácii je príliš vysoký počet laboratórne pozitívnych ľudí na uvedené infekcie, považujú to za banálnu záležitosť bez potreby liečby, prípadne len krátkodobej liečby pri manifestovanej forme. Uvedené ochorenia majú síce v názve infekcie, ale to neznamená, že patria k hlavnej starostlivosti výhradne špecialistom infektológom. Skrytý priebeh, relatívne nízka kontagiozita (infekčnosť) a z toho vyplývajúce pomalé šírenie v populácii sú znaky, pre ktoré tieto ochorenia nepatria primárne pre infekčné ambulancie či oddelenia, ale pre integračné špecializácie dlhodobého a komplexného sledovania ako je všeobecné lekárstvo, pediatrické či geriatrické ambulancie.             

Ako a kedy môžeme predpokladať či je niekto postihnutý chronickou latentnou perzistujúcou infekciou? Prvou známkou je postupné plazivé a nenápadné pribúdanie rôznych a mnohých nevýrazných zdravotných problémov („akoby z každej choroby kúsok“) v sprievode  dlhodobej nevysvetliteľnej únavy bez jasne zistiteľnej príčiny. Z mnohých iných prejavov spomenieme napr. dlhodobo mierne zvýšená teplota, migrujúce bolesti kĺbov, svalov, rôzne očné príznaky, ťažko definovateľné pocity nevoľnosti a pocit choroby, migrujúce pocity mravenčenia a tŕpnutia, výrazný pokles duševnej výkonnosti a schopnosti koncentrácie. Nástup týchto a mnohých iných príznakov môže byť aj rýchly, často po akejkoľvek fyzickej záťaži (intenzívna záťaž pri športe, turistike, nadmerná záťaž pri práci, po nočných pracovných službách, po úraze, operácii alebo pri iných organizmus zaťažujúcich ochorenia) alebo psychickej záťaži (stres zo straty blízkeho, partnérske rozchody, rozvody, strata zamestnania, práca pod tlakom, mobbing či šikana na pracovisku, sociálna neistota, akékoľvek dlhodobé negatívne emócie – strach či depresie, neistota, nespokojnosť, nenávisť, zlosť, pocity výrazného psychického napätia a pod.). Obvyklé vyšetrenia nezistia žiadne uspokojivé nálezy, čo často vedie k opakovaným a početným ďalším odborným vyšetreniam až po psychológa a psychiatra. Výnimkou nie je ani podozrievanie pacienta zo simulácie či inej špekulácie. Po rokoch neliečenia sa začínajú „nabaľovať“ stále „viditeľnejšie“ ochorenia a komplikácie, ktoré odvedú pozornosť aj skúseného lekára natoľko, že liečba nesmeruje ku skrytej prvotnej príčine, ale len k viditeľným následkom. Príčinou týchto ochorení nie sú len uvedené choroboplodné mikroorganizmy ako chlamýdie, mykoplazmy, borélie, ale aj iné menej známe verejnosti, často väčšie ako vírusy ale menšie ako baktérie, ktorými sa  nakazíme rôznym spôsobom podľa konkrétneho patogénu. Najčastejšie dochádza k prenosu kvapôčkovou vzdušnou cestou pri bežnom dlhodobom a hlavne intenzívnom styku s chorými, o ktorých ani často nevieme. Karanténne opatrenia sú technicky často nemožné alebo veľmi obmedzené, keďže populácia je týmito infekciami zamorená takmer celosvetovo. Jedinou ochranou je udržiavať dobrú imunitu prostredníctvom životosprávy, aktívnej prevencie (profylaxie), zvýšený hygienický štandard ako aj zvýšená bezpečnosť chovania, dostatočná osveta a uvedomelý aktívny prístup k vlastnému zdraviu.             

Za účelom pomoci postihnutým ponúka naša poliklinika možnosť systémového riešenia týchto problémovv rámci ambulancie nášho praktického lekára - MUDr. Emiliána Kozmu. Systémové riešenie pozostáva zo špecifického Vstupného vyšetrenia zdravotného stavu pacienta so zameraním na dlhodobé skryté pretrvávajúce infekcie a v prípade laboratórnej pozitívnosti v dostupných ukazovateľoch a pacientovho súhlasu, následnou liečbou Kombinovaným dlhodobým individualizovaným antibiotickým protokolom (KDIAP) spolu s opakovanými kontrolnými vyšetreniami zdravotného stavu pacienta. Vzhľadom na to, že v danom prípade sa jedná o neštandardnú diagnostiku a liečbu v ambulantnej starostlivosti, ktoré nie sú hradené Zdravotnou poisťovňou, vyžaduje sa Informovaný súhlas pacienta s diagnostikou, liečbou a s platbou.    

 

Za účelom pomoci postihnutým pacientom bolo založené občianske združenie s názvom Chronické latentné perzistentné infekcie (Ch. L. P. I.)               

 (bližšie informácie a kontakt nájdete na  www.chlamydieoz.sk)